Lista aktualności Lista aktualności

Zakończyliśmy jesienne poszukiwania szkodników sosny

Jeśli jesteś ciekawy: co to takiego? czego szukamy? w jaki sposób? I co najważniejsze w jakim celu? Zapraszamy do krótkiej lektury, która pomoże Tobie zgłębić tajniki pracy leśnika.

Poszukiwania służą do oceny zagrożenia drzewostanów sosnowych przez owadzie szkodniki liściożerne. Na podstawie ilości znalezionych owadów prognozujemy, czy w następnym roku zagrozi nam ich masowe pojawienie się (tzw. gradacja).

Dokładny termin rozpoczęcia poszukiwań dla regionu określają pracownicy Zakładu Ochrony Lasu (ZOL). Najwłaściwsza pora to późna jesień, przed nadejściem mrozów, ponieważ owady przygotowując się do zimowego snu, "chowają się" pod ściółką i łatwo można je tam odnaleźć.

Jesienne poszukiwania wykonujemy na polecenia nadleśniczego każdego roku w stałych partiach kontrolnych - PK (wyznaczonych w wydzieleniach leśnych). Partie te zlokalizowane są w drzewostanach sosnowych powyżej 20 lat: w obszarach ognisk gradacyjnych - jedna PK przypada na 50 ha, poza takimi ogniskami - jedna PK na 200 ha.

Gatunkami, których poszukujemy są:
- strzygonia choinówka,
- poproch cetyniak,
- siwotek borowiec,
- barczatkna sosnówka,
- osnuja gwiaździsta,
- boreczniki.

Sprzęt niezbędny do wykonania jesiennych poszukiwań to:
- schemat z rozmieszczeniem powierzchni próbnych,
- ramki (0,5x1 m),
- pazurki ogrodnicze,
- pudełka do zbioru owadów.

W danej partii kontrolnej owadów poszukujemy na 10 powierzchniach próbnych, co 35 m każda z nich. Pierwsza znajduje się pod wybranym przez nas drzewem (układ poszczególnych ramek - według schematu). Owadów poszukujemy za pomocą pazurków ogrodniczych lub motyczki dokładnie przeszukując ściołę i glebę wewnątrz ramki. Na ramkach ułożonych przy drzewach dodatkowo - na wysokości do 1,5 m od szyi korzeniowej – przeszukujemy całą powierzchnię odziomka.

Owady zebrane na danej partii kontrolnej umieszczamy w opisanym pudełku. Opis ten zawiera: nazwę nadleśnictwa oraz leśnictwa, w którym poszukiwano owadów oraz nr oddziału i nr PK. W przypadku wystąpienia zagrożenia w stopniu średnim lub silnym poszukiwaniami obejmujemy sąsiednie drzewostany.

Po zakończeniu poszukiwań zebrane owady oznaczamy, a wyniki wpisujemy do specjalnego formularza, który wraz z pudełkami dostarczamy do nadleśnictwa. Tam wszystko jest jeszcze raz sprawdzane i zostaje przekazane do Zakładu Ochrony Lasu. Po zweryfikowaniu materiałów ZOL przesyła analizę jesiennych poszukiwań szkodników sosny do nadleśnictwa.

Relacją z jesiennych poszukiwań rozpoczynamy cykl artykułów "Z kalendarza leśnika", w którym będziemy Państwu przybliżać codzienną pracę leśników. Zapraszamy do lektury!